
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
53 x 36 x 14-1/8 Inch Gray One-Sided Rail Bin Rack
- Item Code: 30008-AKRO
- Brand: Akro-Mils
- Unit Size: 1
Description
Akro-Mils Rail Hanging Systems allow for fast and easy organization and parts retrieval. Designed for hang and stack bins such as AkroBins® or InSight™ Bins (sold separately)
Features
Back To Top- Rail racks are constructed of heavy-duty steel for strength and durability.
- Durable powder-coated finish stands up to heavy-duty service.
- One-Sided Rail Rack can be assembled as 12 or 16 rail unit. 250-lb. weight capacity.
Tech Specs
Back To Top| Carton Wt. (lbs.) | 54 |
|---|---|
| Height | 53" |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 14-1/8" |
| Length | 36" |
| Series | AkroBins/InSight |
| Carton Qty | 1 |
| Color | Gray |
| Brand | Akro-Mils |