
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 x 5/8 x 47-13/16 Wall-Mounted Steel Rail for Hanging Bins
- Item Code: 30148
- Brand: Akro-Mils
- Unit Size: 1
Description
Steel rail mounts securely to any wall to allow hanging of Akro-Bins, InSight Bins, 19-Series Steel Cabinets, or Easy Flow Gravity Hopper Bins (with hanging bracket). Ideal for supply rooms and workstations with limited available storage space.
Features
Back To Top- 48" long
- Weight capacity 110 lbs.
Tech Specs
Back To Top| Carton Wt. (lbs.) | 82 |
|---|---|
| Length | 47-1/2" |
| Width | 5/8" |
| Height | 3" |
| Series | AkroBins/InSight |
| Carton Qty | 1 |
| Color | Gray |
| Brand | Akro-Mils |
| Weight Capacity | 250 lbs |