
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
25mm Diameter Endmill, 25mm shank, 10 flutes, 45mm Length of Cut, Carbide, HB Shank, 121mm Overal Length, 45° Helix Angle, 0.2 chamfer (mm)
- Item Code: 3019-25.000
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Finish-tech carbide end mills are available in two styles. The Finish-Tech 50 has a 45º helix angle with 6, 8 and 10 flute designs for materials up to 50 Rockwell HRC. The Finish-Tech 62 has a 55º helix angle with 6, and 8 flute designs for hardened materials up to 62 Rockwell HRC. Available bright finished and FIREX® coated in fractional and metric sizes from stock.
Features
Back To Top- Application up to 62 HRC
- Superior tool rigidity
- High contour accuracy of radii
- Excellent surface finish
Tech Specs
Back To Top| Material | Solid Carbide |
|---|---|
| Shank Dia (decimal) | 0.9843 |
| Decimal Inch (dia) | 0.9843 |
| Helix Angle | 45° |
| Length of Cut (mm) | 45 |
| Number of Flutes | 10 |
| Shank Diameter (mm) | 25 |
| Shank Type | HB |
| Overall Length (decimal) | 4.7638 |
| Chamfer Metric | 0.20 mm |
| Overall Length (mm) | 121 |
| Series | 3019 |
| Chamfer Decimal | 0.0079" |
| Brand | Guhring |
| Length of Cut (decimal) | 1.772 |
| Metric Diameter | 25.00 mm |