
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.7 hp, Straight-Line, 3,400 RPM, Rear Exhaust, 2 Inch (51 mm) W Roto Peen, Dynascaler Surface Preparation Tool, Hand-Held
- Item Code: 30336-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
All models use optional 3M Roto Peen. 'bonded shot' flap assemblies. Ideal for removing rust, oxide, scale, old paint and tough coatings from most surfaces.
Features
Back To Top- Steel dowel pin (keepers) system allows easy flap loading and unloading. Four-position top handle adjusts for operator comfort.
- Each model is for 2" wide work on flat surfaces.
- Ideal for removal of floor paint/coatings and for scarifying concrete.
- Vacuum port accepts 1-1/2" diameter cuff.
Tech Specs
Back To Top| Height Inches (mm) | 8-1/4" (210) |
|---|---|
| Motor Loaded Speed (RPM) | 2,400 |
| hp (W) | .7 (522) |
| Bonded Shot Flap Width Inch (mm) | 2" (51) |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 1/2" (13) |
| Air Inlet Thread | 3/8" NPT |
| Length Inches (mm) | 11-3/4" (298) |
| Brand | Dynabrade |
| Configuration | Straight-Line |
| Exhaust Type | Rear |
| Power Transmission | Planetary-Geared |