
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/16 Inch Diameter, Jobber Drill, 2 flutes, HSCO, Steam Oxide Coated, Straight Shank, 118° Point, Right Hand Cut
- Item Code: 305-4.76
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Type N refers to the flute design of the drill. The Type N HSS / HSCO drill is a general-purpose design recommend for economical drilling of a wide range of materials. Guhring offers Type N HSS / HSCO drills, stub, jobbers and extra length from stock, bright finished or with TiN coating.
Tech Specs
Back To Top| Brand | Guhring |
|---|---|
| Fractional Size | 3/16" |
| Material | Cobalt |
| Shank Type | Straight |
| Overall Length (mm) | 86 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Length of Cut (mm) | 44.86 |
| Point Angle | 118� |
| Number of Flutes | 2 |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Coolant | without |
| Decimal Size | 0.1874" |
| Drilling Depth | Jobber |
| Flute Length (mm) | 52 |
| Series | 305 |
| Metric Size | 4.76 mm |
| Shank Diameter (mm) | 4.76 |