
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.039 Inch - 0.512 Inch Capacity, 2JT Mount, Torque/Percision Keyless Drill Chuck
- Item Code: 30527
- Brand: Jacobs
- Unit Size: 1
Description
JKT 130-J2 High Torque / High Precision Keyless 13mm Chuck
Features
Back To Top- Precision Tested and Certified to .0016" T.I.R. Maximum at Half Capacity.
- For Use on Cnc Machining Centers in Drilling, Boring, Counter-Boring and Milling Operations Requiring Heavy Penetration.
- Furnished with Spanner Wrench to Allow the Application of Supplementary Gripping Torque. Light Tightening Increases Gripping Torque Up to 3 Times Higher Than Hand Tightening.
- Resists Tool Loosening on High-Speed Machines with Right Hand Rotation and Instant Spindle Stop.
- 2Js Mount is A Short Taper.
Tech Specs
Back To Top| Long Description | JKT 130-J2 High Torque / High Precision Keyless 13mm Chuck |
|---|---|
| Model Number | JKT 130-J2 |
| Mount | 2JT |
| UPC | 095456305274 |
| Open Length | 3.46 in |
| Brand | Jacobs |
| Closed Length | 3.90 in |
| Maximum Capacity | 0.512 in |
| Minimum Capacity | 0.039 in |
| Packaging | Boxed |
| Sleeve Outer Diameter | 1.81 in |
| Country of Origin | Taiwan |
| Type | Chucks |
| Application | Machine Tool |
| Weight (Catalog) | 0.00 lb |