
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 Inch Diameter Endmill, 1/2 Shank, 4 flutes, 1-1/4 Length of Cut, Carbide, nano-Si Coated, HA/HB Shank, 3-1/2 Overall Length, 36/38° Helix Angle, 0.016 chamfer
- Item Code: 3053-12.70
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Designed specifically for tough applications with 36°/38° helix angles, the RF100 VA style variable helix end mill provides longer tool life and maximum efficiency when milling stainless steel. Available as stocked standards with a nano-A™ titanium aluminum nitride coating for added performance.
Features
Back To Top- Suitable for roughing or finishing
- Up to 60% higher feed rates
- Up to 4-times longer tool life
- Vibration-free operation
- Improved workpiece surface quality
Tech Specs
Back To Top| Chamfer Decimal | 0.0160" |
|---|---|
| Chamfer Metric | 0.4064 mm |
| Brand | Guhring |
| Decimal Inch (dia) | 0.5000 |
| Series | 3053 |
| Shank Diameter (mm) | 12.7 |
| Shank Type | HA/HB |
| Length of Cut | 1-1/4 |
| Shank Dia | 1/2 |
| Fractional Diameter | 1/2" |
| Shank Dia (decimal) | 0.5000 |
| Coolant | without |
| Helix Angle | 36/38° |
| Metric Diameter | 12.70 mm |
| Overall Length | 3-1/2 |
| Coating | Nano-Si |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length (decimal) | 3.5000 |
| Overall Length (mm) | 88.9 |