
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.118 Inch - 0.630 Inch Capacity, 6JT Mount, Torque/Precision Keyless Drill Chuck
- Item Code: 30530D
- Brand: Jacobs
- Unit Size: 1
Description
JKT 160-J6 High Torque / High Precision Keyless 16mm Chuck
Features
Back To Top- Precision Tested and Certified to .0016" T.I.R. Maximum at Half Capacity.
- For Use on Cnc Machining Centers in Drilling, Boring, Counter-Boring and Milling Operations Requiring Heavy Penetration.
- Furnished with Spanner Wrench to Allow the Application of Supplementary Gripping Torque. Light Tightening Increases Gripping Torque Up to 3 Times Higher Than Hand Tightening.
- Resists Tool Loosening on High-Speed Machines with Right Hand Rotation and Instant Spindle Stop.
- 2Js Mount is A Short Taper.
Tech Specs
Back To Top| Closed Length | 4.21 in |
|---|---|
| Long Description | JKT 160-J6 High Torque / High Precision Keyless 16mm Chuck |
| Maximum Capacity | 0.630 in |
| Minimum Capacity | 0.118 in |
| Model Number | JKT160-J6 |
| Open Length | 3.74 in |
| Sleeve Outer Diameter | 2.17 in |
| UPC | 095456305304 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Weight (Catalog) | 0.00 lb |
| Application | Machine Tool |
| Type | Chucks |
| Brand | Jacobs |
| Packaging | Boxed |
| Mount | 6JT |