
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/64 Inch - 1/2 Inch Capacity, 3/8-24 Mount, Multi-Craft MD Chuck
- Item Code: 30598
- Brand: Jacobs
- Unit Size: 1
Description
1/2"x3/8"-24 Multi-Craft Drill Chuck
Features
Back To Top- Offered in 1/4", 3/8" and 1/2" Capacities.
- Through-Hardened Jaws for Hard, Wear Resistant Gripping Surfaces.
Tech Specs
Back To Top| Closed Length | 2.855 in |
|---|---|
| Key Number | KK |
| Long Description | 1/2"x3/8"-24 Multi-Craft Drill Chuck |
| Maximum Capacity | 0.5 in |
| Mount | 3/8-24 |
| Open Length | 2.25 in |
| Sleeve Outer Diameter | 1.61 in |
| UPC | 095456305984 |
| Weight (Catalog) | 0.65 lb |
| Minimum Capacity | 0.078 in |
| Type | Chucks |
| Country of Origin | China |
| Brand | Jacobs |
| Packaging | Boxed |