
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/4 Inch Diameter Endmill, 3/4 Shank, 4 flutes, 1-1/2 Length of Cut, Carbide, nano-Si Coated, HA/HB Shank, 4 Overall Length, 36/38° Helix Angle, 0.02 chamfer
- Item Code: 3060-19.05
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The RF100 VA/NF rougher incorporates the same 36°/38° variable helix design of the RF100 VA with the addition of a roughing profile that requires less power consumption and cutting pressure under difficult machining conditions.
Features
Back To Top- Decreased cutting pressure and power consumption
- Vibration-free operation
- Increased feed rates possible
- Increased surface qualities (R? = 2-3 µm)
- Improved tool life
Tech Specs
Back To Top| Chamfer Metric | 0.508 mm |
|---|---|
| Decimal Inch (dia) | 0.7500 |
| Length of Cut | 1-1/2 |
| Shank Dia | 3/4 |
| Brand | Guhring |
| Chamfer Decimal | 0.0200" |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length | 4 |
| Helix Angle | 36/38° |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length (decimal) | 4.0000 |
| Shank Diameter (mm) | 19.05 |
| Shank Type | HA/HB |
| Fractional Diameter | 3/4" |
| Shank Dia (decimal) | 0.7500 |
| Coating | Nano-Si |
| Coolant | without |
| Series | 3060 |
| Metric Diameter | 19.05 mm |
| Overall Length (mm) | 101.6 |