
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/64 Inch - 1/2 Inch Capacity, 1/2-20 Mount, Multi-Craft MD Chuck
- Item Code: 30602-JACOBS
- Brand: Jacobs
- Unit Size: 1
Description
1/2"x1/2"-20 Multi-Craft Drill Chuck
Features
Back To Top- Offered in 1/4", 3/8" and 1/2" Capacities.
- Through-Hardened Jaws for Hard, Wear Resistant Gripping Surfaces.
Tech Specs
Back To Top| Long Description | 1/2"x1/2"-20 Multi-Craft Drill Chuck |
|---|---|
| Minimum Capacity | 0.078 in |
| Mount | 1/2-20 |
| UPC | 095456306028 |
| Brand | Jacobs |
| Maximum Capacity | 0.5 in |
| Open Length | 2.25 in |
| Packaging | Boxed |
| Type | Chucks |
| Sleeve Outer Diameter | 1.61 in |
| Application | Power tool |
| Country of Origin | China |
| Closed Length | 2.855 in |
| Key Number | KK |
| Weight (Catalog) | 0.16 lb |