
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/8 Inch Diameter Endmill, 5/8 Shank, 4 flutes, 1-1/4 Length of Cut, Carbide, HA/HB Shank, 3-1/2 Overall Length, 40/42° Helix Angle, 0.014 chamfer
- Item Code: 3077-15.870
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Aluminum is the primary material for the RF100 A variable helix end mill. The 40°/42° variable helix angles and rake face angles are optimally suited for long chipping materials as well as non-ferrous materials. Available bright finished.
Features
Back To Top- Suitable for roughing and finishing
- Up to 60% higher feed rates
- Up to 4-times longer tool life
- Vibration-free operation
- Improved workpiece surface quality
Tech Specs
Back To Top| Chamfer Decimal | 0.0140" |
|---|---|
| Material | Solid Carbide |
| Shank Dia | 5/8 |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length (mm) | 88.9 |
| Decimal Inch (dia) | 0.6250 |
| Length of Cut | 1-1/4 |
| Overall Length | 3-1/2 |
| Shank Type | HA/HB |
| Helix Angle | 40/42° |
| Fractional Diameter | 5/8" |
| Overall Length (decimal) | 3.5 |
| Metric Diameter | 15.87 mm |
| Shank Diameter (mm) | 15.88 |
| Brand | Guhring |
| Chamfer Metric | 0.36 mm |
| Series | 3077 |
| Shank Dia (decimal) | 0.6250 |