
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/4 Inch Diameter Endmill, 3/4 Shank, 4 flutes, 1-1/2 Length of Cut, Carbide, HA/HB Shank, 4 Overall Length, 40/42° Helix Angle, 0.018 chamfer
- Item Code: 3077-19.050
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Aluminum is the primary material for the RF100 A variable helix end mill. The 40°/42° variable helix angles and rake face angles are optimally suited for long chipping materials as well as non-ferrous materials. Available bright finished.
Features
Back To Top- Suitable for roughing and finishing
- Up to 60% higher feed rates
- Up to 4-times longer tool life
- Vibration-free operation
- Improved workpiece surface quality
Tech Specs
Back To Top| Chamfer Decimal | 0.0180" |
|---|---|
| Series | 3077 |
| Helix Angle | 40/42° |
| Length of Cut | 1-1/2 |
| Shank Dia | 3/4 |
| Shank Diameter (mm) | 19.05 |
| Shank Type | HA/HB |
| Brand | Guhring |
| Number of Flutes | 4 |
| Metric Diameter | 19.05 mm |
| Overall Length (mm) | 101.6 |
| Chamfer Metric | 0.46 mm |
| Fractional Diameter | 3/4" |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length | 4 |
| Overall Length (decimal) | 4 |
| Shank Dia (decimal) | 0.7500 |
| Decimal Inch (dia) | 0.7500 |