
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 Inch Diameter Endmill, 1/2 Shank, 4 flutes, 1-1/4 Length of Cut, Carbide, FIREX Coated, HA/HB Shank, 3-1/2 Overall Length, 40/42° Helix Angle, 0.01 chamfer
- Item Code: 3078-12.70
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The RF100 F uses a specially designed flute geometry with 40°/42° variable helix angles for slotting and finishing in soft and tough steels as well as other long chipping materials up to 850 N/mm (25 HRC). FIREX® coated for additional tool life.
Features
Back To Top- Suitable for roughing or finishing
- Up to 60% higher feed rates
- Up to 4-times longer tool life
- Vibration-free operation
- Improved workpiece surface quality
Tech Specs
Back To Top| Chamfer Metric | 0.254 mm |
|---|---|
| Helix Angle | 40/42° |
| Coating | FIREX |
| Coolant | without |
| Number of Flutes | 4 |
| Shank Dia | 1/2 |
| Shank Diameter (mm) | 12.7 |
| Metric Diameter | 12.70 mm |
| Shank Type | HA/HB |
| Chamfer Decimal | 0.0100" |
| Overall Length | 3-1/2 |
| Overall Length (decimal) | 3.5000 |
| Overall Length (mm) | 88.9 |
| Brand | Guhring |
| Decimal Inch (dia) | 0.5000 |
| Series | 3078 |
| Material | Solid Carbide |
| Fractional Diameter | 1/2" |
| Length of Cut | 1-1/4 |
| Shank Dia (decimal) | 0.5000 |