
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/16 Inch Diameter Endmill, 3/16 Shank, 4 flutes, 5/8 Length of Cut, Carbide, FIREX Coated, HA/HB Shank, 2 Overall Length, 40/42° Helix Angle, 0.004 chamfer
- Item Code: 3078-4.760
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The RF100 F uses a specially designed flute geometry with 40°/42° variable helix angles for slotting and finishing in soft and tough steels as well as other long chipping materials up to 850 N/mm (25 HRC). FIREX® coated for additional tool life.
Features
Back To Top- Suitable for roughing or finishing
- Up to 60% higher feed rates
- Up to 4-times longer tool life
- Vibration-free operation
- Improved workpiece surface quality
Tech Specs
Back To Top| Number of Flutes | 4 |
|---|---|
| Helix Angle | 40/42° |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length (decimal) | 2 |
| Overall Length (mm) | 50.8 |
| Shank Dia | 3/16 |
| Coating | FIREX |
| Chamfer Decimal | 0.0040" |
| Fractional Diameter | 3/16" |
| Overall Length | 2 |
| Shank Type | HA/HB |
| Decimal Inch (dia) | 0.1874 |
| Length of Cut | 5/8 |
| Metric Diameter | 4.76 mm |
| Brand | Guhring |
| Chamfer Metric | 0.10 mm |
| Series | 3078 |
| Shank Dia (decimal) | 0.1875 |
| Shank Diameter (mm) | 4.76 |