
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/4 Inch Diameter Endmill, 3/4 Shank, 4 flutes, 1 Length of Cut, Carbide, FIREX Coated, HA/HB Shank, 3 Overall Length, 40° Helix Angle, 0.0177 chamfer
- Item Code: 3095-19.05
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Combination of roughing and finishing cutter delivers high metal removal rates. Reduced vibration produses excellent workpiece surface and improves tool life. Optimized flute profile maximizes chip load while minimizing deflection when milling all steels. Also suitable for titanium and titanium alloys, aerospace materials, and nickel-based alloys.
Features
Back To Top- Higher feed rates
- Longer tool life
- Increased milling depths
- Vibration-free machining
- Suitable for roughing and finishing
- Increased surface finish quality
- Straighter cutting
Tech Specs
Back To Top| Chamfer Metric | 0.45 mm |
|---|---|
| Decimal Inch (dia) | 0.7500 |
| Overall Length (decimal) | 3.0000 |
| Series | 3095 |
| Shank Dia | 3/4 |
| Brand | Guhring |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length (mm) | 76.2 |
| Fractional Diameter | 3/4" |
| Length of Cut | 1 |
| Shank Dia (decimal) | 0.7500 |
| Number of Flutes | 4 |
| Shank Diameter (mm) | 19.05 |
| Shank Type | HA/HB |
| Coating | FIREX |
| Helix Angle | 40° |
| Metric Diameter | 19.05 mm |
| Overall Length | 3 |
| Chamfer Decimal | 0.0177" |
| Coolant | without |