
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/8 Inch Diameter Endmill, 3/8 Shank, 4 flutes, 5/8 Length of Cut, Carbide, FIREX Coated, HA/HB Shank, 2 Overall Length, 40° Helix Angle, 0.0079 chamfer
- Item Code: 3095-9.520
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Combination of roughing and finishing cutter delivers high metal removal rates. Reduced vibration produses excellent workpiece surface and improves tool life. Optimized flute profile maximizes chip load while minimizing deflection when milling all steels. Also suitable for titanium and titanium alloys, aerospace materials, and nickel-based alloys.
Features
Back To Top- Higher feed rates
- Longer tool life
- Increased milling depths
- Vibration-free machining
- Suitable for roughing and finishing
- Increased surface finish quality
- Straighter cutting
Tech Specs
Back To Top| Shank Dia | 3/8 |
|---|---|
| Length of Cut | 5/8 |
| Overall Length (decimal) | 2 |
| Overall Length (mm) | 50.8 |
| Coating | FIREX |
| Shank Dia (decimal) | 0.3750 |
| Shank Diameter (mm) | 9.525 |
| Metric Diameter | 9.53 mm |
| Shank Type | HA/HB |
| Chamfer Metric | 0.20 mm |
| Decimal Inch (dia) | 0.3750 |
| Helix Angle | 40° |
| Overall Length | 2 |
| Series | 3095 |
| Chamfer Decimal | 0.0079" |
| Fractional Diameter | 3/8" |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 4 |
| Brand | Guhring |