
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 Inch Diameter Endmill, 1/2 Shank, 4 flutes, 1 Length of Cut, Carbide, FIREX Coated, HB Shank, 3 Overall Length, 35/38° Helix Angle, 0.0098 chamfer
- Item Code: 3100-12.70
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The RF100 U is a four flute 35°/38° variable helix design for a wide range of materials. FIREX® coated for additional heat and abrasion resistance, the RF100 U style is a versatile design for the ever changing materials of the job shop environment. Designed for slotting, roughing and finishing operations.
Features
Back To Top- Suitable for roughing and finishing
- Up to 60% higher feed rates
- Up to 4-times longer tool life
- Vibration-free operation
- Improved workpiece surface quality
Tech Specs
Back To Top| Decimal Inch (dia) | 0.5000 |
|---|---|
| Length of Cut | 1 |
| Chamfer Metric | 0.25 mm |
| Coating | FIREX |
| Coolant | without |
| Helix Angle | 35/38° |
| Overall Length (decimal) | 3.0000 |
| Number of Flutes | 4 |
| Shank Type | HB |
| Shank Dia (decimal) | 0.5000 |
| Fractional Diameter | 1/2" |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 12.70 mm |
| Overall Length (mm) | 76.2 |
| Series | 3100 |
| Chamfer Decimal | 0.0098" |
| Shank Dia | 1/2 |
| Shank Diameter (mm) | 12.7 |
| Brand | Guhring |
| Overall Length | 3 |