
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3M DBI-SALA Nano-Lok 11 ft. Arc Flash with Anchor Hook Web Self Retracting Lifeline (SRL)
- Item Code: 3101565
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M DBI-SALA Nano-Lok Self-Retracting Lifeline is lightweight with a compact design and industrial-strength durability. 3M DBI-SALA Nano-Lok Self-Retracting Lifeline offers versatility for many different industrial applications.
Features
Back To Top- Compact & lightweight design
- Quick activating speed sensing brake system
- Durable thermoplastic housing
- Swivelling anchorage loop
- Built-in connector for direct attachment to harness
- High capacity external energy absorber and impact indicator
- RFID equipped and capatible with inventory management system
- Available in multiple styles and configurations
Legal Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e.g., for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e.g., U.S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and other limitations, and the user must take any action required under any recall, field action, or other product use notice. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, death, or property damage. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert. For additional product information, visit www.3M.com.
Tech Specs
Back To Top| Product Number | 3101565 |
|---|---|
| Lifeline Hook Material | Zinc Plated Steel |
| Series | Nano-Lok |
| Weight Capacity | 420 lbs. (190 kg) |
| Weight Capacity (Imperial) | 420.0 lb. |
| Product Type | Arc Flash SRL |
| Weight Capacity (Metric) | 190.0 kg |
| Harness Connection Type | Connector for Dorsal Attachment to Fixed D-ring Harnesses |
| Housing Material | Nylon Thermoplastic |
| Overall Length (Imperial) | 11.0 ft. |
| Weight (Imperial) | 7.2 lb. |
| Anchor Connection Type | Tie-back Snap Hook |
| Dimensions | 4.54 in. x 3.05 in. x 3.05 in. |
| Lifeline Length (Metric) | 3.3 m |
| Brand | 3M |
| Industry Recommended | General Industrial |
| Lifeline Material | Fire Resistant Web |
| Mounting Type | Direct to Harness Back |
| Specifications Met | ANSI A10.32 |
| Lifeline Length (Imperial) | 11.0 ft. |