
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 in. 0.043 Crimped Fill 120 Grit Ceramic (120CG) 1/2 in. - 3/8 in. Arbor Hole Burr - Rx Narrow Face Wheel
- Item Code: 31101
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Burr-Rx Narrow Face Wheels - Metal Hub - Crimped Round Black Ceramic Filament
ORDER IN MULTIPLES of 2
Features
Back To Top- High density metal hub construction
- Designed and manufactured to be the most cost-effective tool for applications requiring a 3 in or 4 in radial brush
- Ideal for use on straight grinders and stationary machines such as bench or pedestal grinders and buffing lathes
- Featuring Weiler's solid ring construction, these radial brushes are available in heat-treated steel, type 302 stainless steel and brass wire for use in a wide variety of applications
Tech Specs
Back To Top| Diameter | 3" |
|---|---|
| Fill Diameter | 0.043" |
| Fill Material | Abrasive Nylon |
| Grain Type | Ceramic |
| Trim Length | 1/2" |
| Brand | Weiler |
| Maximum RPM | 6000 |
| Series | Burr-Rx |
| Standard Pack Quantity | 2 |
| Grit | 120 |
| Face Width | 3/8" |