
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. 0.055 Crimped Fill 80 Grit Ceramic (80CG) 1/2 in. - 3/8 in. Arbor Hole Burr - Rx Narrow Face Wheel
- Item Code: 31105
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Burr-Rx Narrow Face Wheels - Metal Hub - Crimped Round Black Ceramic Filament
ORDER IN MULTIPLES of 2
Features
Back To Top- High density metal hub construction
- Designed and manufactured to be the most cost-effective tool for applications requiring a 3 in or 4 in radial brush
- Ideal for use on straight grinders and stationary machines such as bench or pedestal grinders and buffing lathes
- Featuring Weiler's solid ring construction, these radial brushes are available in heat-treated steel, type 302 stainless steel and brass wire for use in a wide variety of applications
Tech Specs
Back To Top| Diameter | 4" |
|---|---|
| Fill Diameter | 0.055" |
| Trim Length | 7/8" |
| Face Width | 1/2" |
| Fill Material | Abrasive Nylon |
| Grit | 80 |
| Maximum RPM | 6000 |
| Series | Burr-Rx |
| Standard Pack Quantity | 2 |
| Brand | Weiler |
| Grain Type | Ceramic |