
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/16 Inch Diameter Endmill, 5/16 Shank, 4 flutes, 1/2 Length of Cut, Carbide, FIREX Coated, HA Shank, 2 Overall Length, 35/38° Helix Angle, 0.0059 chamfer
- Item Code: 3113-7.94
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The RF100 U is a four flute 35°/38° variable helix design for a wide range of materials. FIREX® coated for additional heat and abrasion resistance, the RF100 U style is a versatile design for the ever changing materials of the job shop environment. Designed for slotting, roughing and finishing operations.
Features
Back To Top- Suitable for roughing and finishing
- Up to 60% higher feed rates
- Up to 4-times longer tool life
- Vibration-free operation
- Improved workpiece surface quality
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut | 1/2 |
|---|---|
| Metric Diameter | 7.94 mm |
| Shank Type | HA |
| Chamfer Decimal | 0.0059" |
| Fractional Diameter | 5/16" |
| Brand | Guhring |
| Chamfer Metric | 0.15 mm |
| Overall Length (decimal) | 2.0000 |
| Coating | FIREX |
| Helix Angle | 35/38° |
| Shank Dia | 5/16 |
| Shank Dia (decimal) | 0.3125 |
| Overall Length | 2 |
| Overall Length (mm) | 50.8 |
| Coolant | without |
| Decimal Inch (dia) | 0.3125 |
| Series | 3113 |
| Shank Diameter (mm) | 7.938 |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 4 |