
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 Inch Diameter Endmill, 1/2 Shank, 6 flutes, 1 Length of Cut, Carbide, FIREX Coated, HA Shank, 3 Overall Length, 44/45/46° Helix Angle, 0.0059 chamfer
- Item Code: 3115-12.70
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The S/F six flute 44°/45°/46° variable helix end mill is suitable for super finishing high speed milling operations as well as semi-roughing with feed widths up to 0.3 x D. Extremely good surface qualities are produced thanks to large helix angles. The material spectrum covers all mild steels, cast iron, non-ferrous metals and high-alloyed materials. FIREX® coated for additional tool life. Coolant fed version is available from stock.
Features
Back To Top- Suitable for semi-roughing (HPC) and HSC-finishing
- Extremely high form accuracy
- Vibration-free operation
- Optimized flute geometry
- High feed rates possible
- Optimal surface quality
- Increased tool life
Tech Specs
Back To Top| Coating | FIREX |
|---|---|
| Coolant | without |
| Shank Dia | 1/2 |
| Overall Length (decimal) | 3.0000 |
| Series | 3115 |
| Shank Type | HA |
| Metric Diameter | 12.70 mm |
| Fractional Diameter | 1/2" |
| Helix Angle | 44/45/46° |
| Overall Length (mm) | 76.2 |
| Shank Dia (decimal) | 0.5000 |
| Number of Flutes | 6 |
| Overall Length | 3 |
| Material | Solid Carbide |
| Brand | Guhring |
| Chamfer Decimal | 0.0059" |
| Decimal Inch (dia) | 0.5000 |
| Chamfer Metric | 0.15 mm |
| Length of Cut | 1 |
| Shank Diameter (mm) | 12.7 |