
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. 0.035 Crimped Fill 180 Grit Silcon Carbide (180SC) 5/8 in. - 1/2 in. Arbor Hole Heavy Duty Narrow Face Nylox Wheel
- Item Code: 31265
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Heavy-Duty Narrow Face Wheels - Metal Hub - Crimped Round Silicon Carbide Filament
ORDER IN MULTIPLES of 2
Features
Back To Top- High density metal hub construction
- Designed and manufactured to be the most cost-effective tool for applications requiring a 3 in or 4 in radial brush
- Ideal for use on straight grinders and stationary machines such as bench or pedestal grinders and buffing lathes
- Featuring Weiler's solid ring construction, these radial brushes are available in heat-treated steel, type 302 stainless steel and brass wire for use in a wide variety of applications
Tech Specs
Back To Top| Standard Pack Quantity | 2 |
|---|---|
| Diameter | 4" |
| Grit | 180 |
| Fill Diameter | 0.035" |
| Fill Material | Abrasive Nylon |
| Length | 5/8" - 1/2" |
| Maximum RPM | 6000 |
| Trim Length | 1" |
| Brand | Weiler |
| Face Width | 5/8" |
| Grain Type | Silicon Carbide (SC) |