
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
HSK 32A x ER20 x 80mm Collet Chuck Tool Holder - Slotted Nut
- Item Code: 31278-TECHNIKS
- Brand: Techniks
- Unit Size: 1
Description
Techniks Collet Chucks are balanced to 25,000 RPM at G2.5 tolerance. They are individually lab tested for accuracy and balance and come with their individual performance report. Techniks holders achieve 0.0001" or less T.I.R. as measured from the taper to the collet pocket. Taper is ground to AT3 accuracy or better.
Tech Specs
Back To Top| Gage Length-Face Contact (mm) | 80 |
|---|---|
| Lock Nut Diameter (mm) | 35.1 |
| Overall Length (mm) | 96 |
| Body Diameter-Workpiece Side (in) | 1.339 |
| Capacity Range (mm) | 0.5 - 14mm |
| Lock Nut Diameter (in) | 1.38 |
| Body Diameter-Workpiece Side (mm) | 34 |
| Brand | Techniks |
| Collet Series | ER20 |
| Gage Length (in) | 3.15 |
| Taper | HSK32A |
| Balanced to | 25,000 RPM at G2.5 |
| Capacity Range (in) | 0.019" - 0.55" |
| Overall Diameter (in) | 1.26 |
| Type | Taper Shank Collet Chuck |
| Gage Length (mm) | 80 |
| Material | 8620 Steel |
| Unit of Tool | Metric or Inch |
| Gage Length-Face Contact (in) | 3.15 |
| Overall Diameter (mm) | 32 |
| Overall Length (in) | 3.78 |
| Style | Single Ended |