
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
HSK 32A x ER20 x 80mm Collet Chuck Tool Holder - Mini Nut
- Item Code: 31284
- Brand: Techniks
- Unit Size: 1
Description
Techniks Collet Chucks are balanced to 25,000 RPM at G2.5 tolerance. They are individually lab tested for accuracy and balance and come with their individual performance report. Techniks holders achieve 0.0001" or less T.I.R. as measured from the taper to the collet pocket. Taper is ground to AT3 accuracy or better.
Features
Back To Top- Balanced to 25,000 RPM at G2.5
- 0.0001" runout from taper to pocket
- Individual lab certification included
Tech Specs
Back To Top| Overall Diameter (mm) | 32 |
|---|---|
| Overall Length (in) | 3.78 |
| Overall Length (mm) | 96 |
| Taper | HSK32A |
| Brand | Techniks |
| Capacity Range (in) | 0.039" - 0.75" |
| Gage Length-Face Contact (mm) | 80 |
| Capacity Range (mm) | 1 - 19.1mm |
| Collet Series | ER25 |
| Type | Taper Shank Collet Chuck |
| Gage Length-Face Contact (in) | 3.15 |
| Unit of Tool | Metric or Inch |
| Body Diameter-Workpiece Side (mm) | 42 |
| Gage Length (mm) | 80 |
| Material | 8620 Steel |
| Style | Single Ended |
| Body Diameter-Workpiece Side (in) | 1.654 |
| Lock Nut Diameter (mm) | 41.9 |
| Balanced to | 25,000 RPM at G2.5 |
| Gage Length (in) | 3.15 |
| Lock Nut Diameter (in) | 1.65 |
| Overall Diameter (in) | 1.26 |