
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
HSK 40A x ER11 x 80mm Collet Chuck Tool Holder - Mini Nut
- Item Code: 31374
- Brand: Techniks
- Unit Size: 1
Description
Techniks Collet Chucks are balanced to 25,000 RPM at G2.5 tolerance. They are individually lab tested for accuracy and balance and come with their individual performance report. Techniks holders achieve 0.0001" or less T.I.R. as measured from the taper to the collet pocket. Taper is ground to AT3 accuracy or better.
Features
Back To Top- Balanced to 25,000 RPM at G2.5
- 0.0001" runout from taper to pocket
- Individual lab certification included
Tech Specs
Back To Top| Overall Length (mm) | 100.1 |
|---|---|
| Gage Length-Face Contact (in) | 3.15 |
| Gage Length-Face Contact (mm) | 80 |
| Overall Diameter (mm) | 40 |
| Brand | Techniks |
| Material | 8620 Steel |
| Lock Nut Diameter (mm) | 19.1 |
| Overall Length (in) | 3.94 |
| Type | Taper Shank Collet Chuck |
| Body Diameter-Workpiece Side (mm) | 19 |
| Collet Series | ER11 |
| Gage Length (in) | 3.15 |
| Balanced to | 25,000 RPM at G2.5 |
| Capacity Range (mm) | 0.5 - 7.1mm |
| Overall Diameter (in) | 1.57 |
| Taper | HSK40A |
| Body Diameter-Workpiece Side (in) | 0.748 |
| Lock Nut Diameter (in) | 0.75 |
| Style | Single Ended |
| Capacity Range (in) | 0.019" - 0.28" |
| Gage Length (mm) | 80 |
| Unit of Tool | Metric or Inch |