
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
HSK 40A x ER16 x 80mm Collet Chuck Tool Holder - Hex Nut
- Item Code: 31376
- Brand: Techniks
- Unit Size: 1
Description
Techniks Collet Chucks are balanced to 25,000 RPM at G2.5 tolerance. They are individually lab tested for accuracy and balance and come with their individual performance report. Techniks holders achieve 0.0001" or less T.I.R. as measured from the taper to the collet pocket. Taper is ground to AT3 accuracy or better.
Features
Back To Top- Balanced to 25,000 RPM at G2.5
- 0.0001" runout from taper to pocket
- Individual lab certification included
Tech Specs
Back To Top| Brand | Techniks |
|---|---|
| Capacity Range (in) | 0.019" - 0.41" |
| Gage Length (mm) | 80 |
| Material | 8620 Steel |
| Style | Single Ended |
| Body Diameter-Workpiece Side (in) | 1.102 |
| Gage Length-Face Contact (in) | 3.15 |
| Overall Diameter (mm) | 40 |
| Unit of Tool | Metric or Inch |
| Balanced to | 25,000 RPM at G2.5 |
| Gage Length (in) | 3.15 |
| Overall Length (mm) | 100.1 |
| Gage Length-Face Contact (mm) | 80 |
| Lock Nut Diameter (mm) | 32 |
| Overall Length (in) | 3.94 |
| Taper | HSK40A |
| Type | Taper Shank Collet Chuck |
| Body Diameter-Workpiece Side (mm) | 28 |
| Capacity Range (mm) | 0.5 - 10.5mm |
| Collet Series | ER16 |
| Lock Nut Diameter (in) | 1.26 |
| Overall Diameter (in) | 1.57 |