
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
HSK 63A x ER16 x 100mm Precision Tool Holder - Hex Nut
- Item Code: 31434
- Brand: Techniks
- Unit Size: 1
Description
Techniks Collet Chucks are balanced to 25,000 RPM at G2.5 tolerance. They are individually lab tested for accuracy and balance and come with their individual performance report. Techniks holders achieve 0.0001" or less T.I.R. as measured from the taper to the collet pocket. Taper is ground to AT3 accuracy or better.
Features
Back To Top- Balanced to 25,000 RPM at G2.5
- 0.0001" runout from taper to pocket
- Individual lab certification included
Tech Specs
Back To Top| Overall Diameter (in) | 2.48 |
|---|---|
| Balanced to | 25,000 RPM at G2.5 |
| Gage Length (mm) | 100 |
| Material | 8620 Steel |
| Unit of Tool | Metric or Inch |
| Lock Nut Diameter (mm) | 32 |
| Brand | Techniks |
| Gage Length (in) | 3.94 |
| Overall Diameter (mm) | 63 |
| Overall Length (mm) | 132.1 |
| Taper | HSK63A |
| Body Diameter-Workpiece Side (in) | 1.102 |
| Capacity Range (in) | 0.019" - 0.41" |
| Style | Single Ended |
| Body Diameter-Workpiece Side (mm) | 28 |
| Capacity Range (mm) | 0.5 - 10.5mm |
| Collet Series | ER16 |
| Gage Length-Face Contact (in) | 3.94 |
| Lock Nut Diameter (in) | 1.26 |
| Gage Length-Face Contact (mm) | 100 |
| Overall Length (in) | 5.2 |
| Type | Taper Shank Collet Chuck |