
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
HSK63A x ER16 x 160mm Precision Tool Holder - Hex Nut
- Item Code: 31438-TECHNIKS
- Brand: Techniks
- Unit Size: 1
Description
Techniks Collet Chucks are balanced to 25,000 RPM at G2.5 tolerance. They are individually lab tested for accuracy and balance and come with their individual performance report. Techniks holders achieve 0.0001" or less T.I.R. as measured from the taper to the collet pocket. Taper is ground to AT3 accuracy or better.
Tech Specs
Back To Top| Gage Length (in) | 6.3 |
|---|---|
| Gage Length-Face Contact (mm) | 160 |
| Capacity Range (mm) | 0.5 - 10.5mm |
| Taper | HSK63A |
| Brand | Techniks |
| Overall Diameter (mm) | 63 |
| Balanced to | 25,000 RPM at G2.5 |
| Gage Length-Face Contact (in) | 6.3 |
| Lock Nut Diameter (mm) | 32 |
| Overall Diameter (in) | 2.48 |
| Overall Length (mm) | 192 |
| Type | Taper Shank Collet Chuck |
| Body Diameter-Workpiece Side (in) | 1.102 |
| Capacity Range (in) | 0.019" - 0.41" |
| Style | Single Ended |
| Unit of Tool | Metric or Inch |
| Body Diameter-Workpiece Side (mm) | 28 |
| Collet Series | ER16 |
| Gage Length (mm) | 160 |
| Lock Nut Diameter (in) | 1.26 |
| Material | 8620 Steel |
| Overall Length (in) | 7.56 |