
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
HSK 63A x ER20 x 80mm Precision Tool Holder - Hex Nut
- Item Code: 31440-TECHNIKS
- Brand: Techniks
- Unit Size: 1
Description
Techniks Collet Chucks are balanced to 25,000 RPM at G2.5 tolerance. They are individually lab tested for accuracy and balance and come with their individual performance report. Techniks holders achieve 0.0001" or less T.I.R. as measured from the taper to the collet pocket. Taper is ground to AT3 accuracy or better.
Tech Specs
Back To Top| Balanced to | 25,000 RPM at G2.5 |
|---|---|
| Lock Nut Diameter (mm) | 35.1 |
| Overall Length (in) | 4.41 |
| Body Diameter-Workpiece Side (in) | 1.339 |
| Gage Length (in) | 3.15 |
| Taper | HSK63A |
| Capacity Range (in) | 0.019" - 0.55" |
| Gage Length (mm) | 80 |
| Overall Length (mm) | 112 |
| Unit of Tool | Metric or Inch |
| Material | 8620 Steel |
| Overall Diameter (in) | 2.48 |
| Gage Length-Face Contact (in) | 3.15 |
| Type | Taper Shank Collet Chuck |
| Body Diameter-Workpiece Side (mm) | 34 |
| Lock Nut Diameter (in) | 1.38 |
| Style | Single Ended |
| Brand | Techniks |
| Capacity Range (mm) | 0.5 - 14mm |
| Overall Diameter (mm) | 63 |
| Collet Series | ER20 |
| Gage Length-Face Contact (mm) | 80 |