
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
HSK 63A x ER32 x 100mm Precision Tool Holder - Slotted Nut
- Item Code: 31462
- Brand: Techniks
- Unit Size: 1
Description
Techniks Collet Chucks are balanced to 25,000 RPM at G2.5 tolerance. They are individually lab tested for accuracy and balance and come with their individual performance report. Techniks holders achieve 0.0001" or less T.I.R. as measured from the taper to the collet pocket. Taper is ground to AT3 accuracy or better.
Tech Specs
Back To Top| Balanced to | 25,000 RPM at G2.5 |
|---|---|
| Body Diameter-Workpiece Side (in) | 1.969 |
| Body Diameter-Workpiece Side (mm) | 50 |
| Capacity Range (in) | 0.043" - 0.83" |
| Gage Length-Face Contact (mm) | 100 |
| Type | Taper Shank Collet Chuck |
| Capacity Range (mm) | 1.1 - 21mm |
| Taper | HSK63A |
| Gage Length-Face Contact (in) | 3.94 |
| Material | 8620 Steel |
| Overall Diameter (in) | 2.48 |
| Overall Length (in) | 5.2 |
| Brand | Techniks |
| Overall Diameter (mm) | 63 |
| Overall Length (mm) | 132.1 |
| Collet Series | ER32 |
| Gage Length (mm) | 100 |
| Lock Nut Diameter (mm) | 50 |
| Style | Single Ended |
| Lock Nut Diameter (in) | 1.97 |
| Unit of Tool | Metric or Inch |
| Gage Length (in) | 3.94 |