
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
HSK 63A x ER40 x 80mm Precision Tool Holder - Slotted Nut
- Item Code: 31468
- Brand: Techniks
- Unit Size: 1
Description
Techniks Collet Chucks are balanced to 25,000 RPM at G2.5 tolerance. They are individually lab tested for accuracy and balance and come with their individual performance report. Techniks holders achieve 0.0001" or less T.I.R. as measured from the taper to the collet pocket. Taper is ground to AT3 accuracy or better.
Tech Specs
Back To Top| Type | Taper Shank Collet Chuck |
|---|---|
| Balanced to | 25,000 RPM at G2.5 |
| Lock Nut Diameter (mm) | 63 |
| Overall Length (in) | 4.41 |
| Gage Length-Face Contact (mm) | 80 |
| Gage Length (in) | 3.15 |
| Taper | HSK63A |
| Body Diameter-Workpiece Side (in) | 2.48 |
| Brand | Techniks |
| Lock Nut Diameter (in) | 2.48 |
| Overall Diameter (mm) | 63 |
| Capacity Range (in) | 0.086" - 1.02" |
| Capacity Range (mm) | 2.2 - 26mm |
| Gage Length-Face Contact (in) | 3.15 |
| Overall Diameter (in) | 2.48 |
| Gage Length (mm) | 80 |
| Unit of Tool | Metric or Inch |
| Body Diameter-Workpiece Side (mm) | 63 |
| Overall Length (mm) | 112 |
| Style | Single Ended |
| Collet Series | ER40 |
| Material | 8620 Steel |