
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
HSK 63A x ER40 x 120mm Precision Tool Holder - Slotted Nut
- Item Code: 31472
- Brand: Techniks
- Unit Size: 1
Description
Techniks Collet Chucks are balanced to 25,000 RPM at G2.5 tolerance. They are individually lab tested for accuracy and balance and come with their individual performance report. Techniks holders achieve 0.0001" or less T.I.R. as measured from the taper to the collet pocket. Taper is ground to AT3 accuracy or better.
Tech Specs
Back To Top| Brand | Techniks |
|---|---|
| Collet Series | ER40 |
| Gage Length-Face Contact (in) | 4.72 |
| Lock Nut Diameter (in) | 2.48 |
| Material | 8620 Steel |
| Overall Diameter (mm) | 63 |
| Style | Single Ended |
| Body Diameter-Workpiece Side (mm) | 63 |
| Taper | HSK63A |
| Gage Length (mm) | 120 |
| Overall Length (in) | 5.98 |
| Unit of Tool | Metric or Inch |
| Capacity Range (in) | 0.086" - 1.02" |
| Overall Diameter (in) | 2.48 |
| Overall Length (mm) | 151.9 |
| Balanced to | 25,000 RPM at G2.5 |
| Capacity Range (mm) | 2.2 - 26mm |
| Lock Nut Diameter (mm) | 63 |
| Type | Taper Shank Collet Chuck |
| Body Diameter-Workpiece Side (in) | 2.48 |
| Gage Length (in) | 4.72 |
| Gage Length-Face Contact (mm) | 120 |