
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 Inch Diameter Endmill, 1/2 Shank, 2 flutes, 1 Length of Cut, Carbide, FIREX Coated, HA Shank, 3 Overall Length, 30° Helix Angle, 0.0059 chamfer
- Item Code: 3148-12.70
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The Uni-Pro line of carbide end mills is an economical general purpose style end mill. Available in various lengths, fractional and metric diameters and bright finished, FIREX® and Super-A™ (AlTiN) coated standards from stock. Guhring has the styles and sizes to meet your everyday milling needs.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length | 3 |
|---|---|
| Shank Dia | 1/2 |
| Fractional Diameter | 1/2" |
| Overall Length (decimal) | 3.0000 |
| Shank Dia (decimal) | 0.5000 |
| Brand | Guhring |
| Chamfer Metric | 0.15 mm |
| Decimal Inch (dia) | 0.5000 |
| Helix Angle | 30° |
| Length of Cut | 1 |
| Metric Diameter | 12.70 mm |
| Coating | FIREX |
| Shank Type | HA |
| Chamfer Decimal | 0.0059" |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length (mm) | 76.2 |
| Shank Diameter (mm) | 12.7 |
| Coolant | without |
| Series | 3148 |