
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
HSK 100A x ER16 x 100mm Collet Chuck Tool Holder - Hex Nut
- Item Code: 31484-TECHNIKS
- Brand: Techniks
- Unit Size: 1
Description
Techniks Collet Chucks are balanced to 25,000 RPM at G2.5 tolerance. They are individually lab tested for accuracy and balance and come with their individual performance report. Techniks holders achieve 0.0001" or less T.I.R. as measured from the taper to the collet pocket. Taper is ground to AT3 accuracy or better.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length (mm) | 150.1 |
|---|---|
| Taper | HSK100A |
| Gage Length-Face Contact (mm) | 100 |
| Lock Nut Diameter (mm) | 32 |
| Brand | Techniks |
| Gage Length (in) | 3.94 |
| Material | 8620 Steel |
| Type | Taper Shank Collet Chuck |
| Overall Diameter (in) | 3.94 |
| Style | Single Ended |
| Unit of Tool | Metric or Inch |
| Body Diameter-Workpiece Side (mm) | 28 |
| Gage Length-Face Contact (in) | 3.94 |
| Lock Nut Diameter (in) | 1.26 |
| Overall Diameter (mm) | 100 |
| Overall Length (in) | 5.91 |
| Balanced to | 25,000 RPM at G2.5 |
| Body Diameter-Workpiece Side (in) | 1.102 |
| Capacity Range (in) | 0.019" - 0.41" |
| Capacity Range (mm) | 0.5 - 10.5mm |
| Collet Series | ER16 |
| Gage Length (mm) | 100 |