
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
HSK 100A x ER16 x 160mm Collet Chuck Tool Holder - Hex Nut
- Item Code: 31486-TECHNIKS
- Brand: Techniks
- Unit Size: 1
Description
Techniks Collet Chucks are balanced to 25,000 RPM at G2.5 tolerance. They are individually lab tested for accuracy and balance and come with their individual performance report. Techniks holders achieve 0.0001" or less T.I.R. as measured from the taper to the collet pocket. Taper is ground to AT3 accuracy or better.
Tech Specs
Back To Top| Brand | Techniks |
|---|---|
| Material | 8620 Steel |
| Style | Single Ended |
| Gage Length-Face Contact (in) | 6.3 |
| Lock Nut Diameter (mm) | 32 |
| Overall Length (in) | 8.27 |
| Gage Length (in) | 6.3 |
| Gage Length-Face Contact (mm) | 160 |
| Body Diameter-Workpiece Side (in) | 1.102 |
| Lock Nut Diameter (in) | 1.26 |
| Capacity Range (in) | 0.019" - 0.41" |
| Capacity Range (mm) | 0.5 - 10.5mm |
| Collet Series | ER16 |
| Gage Length (mm) | 160 |
| Type | Taper Shank Collet Chuck |
| Balanced to | 25,000 RPM at G2.5 |
| Body Diameter-Workpiece Side (mm) | 28 |
| Overall Length (mm) | 210.1 |
| Overall Diameter (mm) | 100 |
| Overall Diameter (in) | 3.94 |
| Taper | HSK100A |
| Unit of Tool | Metric or Inch |