
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7/64 Inch Diameter Endmill, 1/8 Shank, 4 flutes, 3/8 Length of Cut, Carbide, Bright Finish, HA Shank, 1-1/2 Overall Length, 30° Helix Angle, 0.002 chamfer
- Item Code: 3150-2.78
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The Uni-Pro line of carbide end mills is an economical general purpose style end mill. Available in various lengths, fractional and metric diameters and bright finished, FIREX® and Super-A™ (AlTiN) coated standards from stock. Guhring has the styles and sizes to meet your everyday milling needs.
Tech Specs
Back To Top| Material | Solid Carbide |
|---|---|
| Shank Dia | 1/8 |
| Coating | Bright |
| Helix Angle | 30° |
| Length of Cut | 3/8 |
| Brand | Guhring |
| Metric Diameter | 2.78 mm |
| Shank Dia (decimal) | 0.1250 |
| Shank Diameter (mm) | 3.175 |
| Chamfer Metric | 0.05 mm |
| Overall Length (decimal) | 1.5000 |
| Chamfer Decimal | 0.0020" |
| Fractional Diameter | 7/64" |
| Shank Type | HA |
| Coolant | without |
| Decimal Inch (dia) | 0.1094 |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length (mm) | 38.1 |
| Series | 3150 |
| Overall Length | 1-1/2 |