
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
15/64 Inch Diameter Endmill, 5/16 Shank, 4 flutes, 3/4 Length of Cut, Carbide, HA Shank, 2-1/2 Overall Length, 30° Helix Angle, 0.002 chamfer
- Item Code: 3150-5.953
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The Uni-Pro line of carbide end mills is an economical general purpose style end mill. Available in various lengths, fractional and metric diameters and bright finished, FIREX® and Super-A™ (AlTiN) coated standards from stock. Guhring has the styles and sizes to meet your everyday milling needs.
Tech Specs
Back To Top| Number of Flutes | 4 |
|---|---|
| Overall Length (decimal) | 2.5 |
| Series | 3150 |
| Brand | Guhring |
| Decimal Inch (dia) | 0.2344 |
| Metric Diameter | 5.95 mm |
| Length of Cut | 3/4 |
| Shank Dia | 5/16 |
| Shank Dia (decimal) | 0.2500 |
| Material | Solid Carbide |
| Chamfer Metric | 0.05 mm |
| Helix Angle | 30° |
| Overall Length | 2-1/2 |
| Overall Length (mm) | 63.5 |
| Chamfer Decimal | 0.0020" |
| Shank Diameter (mm) | 6.35 |
| Shank Type | HA |
| Fractional Diameter | 15/64" |