
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
25/64 Inch Diameter Endmill, 7/16 Shank, 4 flutes, 1 Length of Cut, Carbide, HA Shank, 2-1/2 Overall Length, 30° Helix Angle, 0.0039 chamfer
- Item Code: 3150-9.920
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The Uni-Pro line of carbide end mills is an economical general purpose style end mill. Available in various lengths, fractional and metric diameters and bright finished, FIREX® and Super-A™ (AlTiN) coated standards from stock. Guhring has the styles and sizes to meet your everyday milling needs.
Tech Specs
Back To Top| Decimal Inch (dia) | 0.3906 |
|---|---|
| Material | Solid Carbide |
| Fractional Diameter | 25/64" |
| Metric Diameter | 9.92 mm |
| Number of Flutes | 4 |
| Shank Diameter (mm) | 11.113 |
| Shank Type | HA |
| Chamfer Decimal | 0.0039" |
| Overall Length (decimal) | 2.5 |
| Series | 3150 |
| Shank Dia | 7/16 |
| Brand | Guhring |
| Shank Dia (decimal) | 0.4375 |
| Helix Angle | 30° |
| Overall Length | 2-1/2 |
| Overall Length (mm) | 63.5 |
| Chamfer Metric | 0.10 mm |
| Length of Cut | 1 |