
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
HSK 100A x ER40 x 120mm Collet Chuck Tool Holder - Slotted Nut
- Item Code: 31506
- Brand: Techniks
- Unit Size: 1
Description
Techniks Collet Chucks are balanced to 25,000 RPM at G2.5 tolerance. They are individually lab tested for accuracy and balance and come with their individual performance report. Techniks holders achieve 0.0001" or less T.I.R. as measured from the taper to the collet pocket. Taper is ground to AT3 accuracy or better.
Features
Back To Top- Balanced to 25,000 RPM at G2.5
- 0.0001" runout from taper to pocket
- Individual lab certification included
Tech Specs
Back To Top| Gage Length (mm) | 120 |
|---|---|
| Overall Length (in) | 6.69 |
| Taper | HSK100A |
| Unit of Tool | Metric or Inch |
| Body Diameter-Workpiece Side (mm) | 63 |
| Overall Diameter (in) | 3.94 |
| Style | Single Ended |
| Balanced to | 25,000 RPM at G2.5 |
| Lock Nut Diameter (mm) | 63 |
| Brand | Techniks |
| Lock Nut Diameter (in) | 2.48 |
| Body Diameter-Workpiece Side (in) | 2.48 |
| Overall Diameter (mm) | 100 |
| Gage Length (in) | 4.72 |
| Gage Length-Face Contact (mm) | 120 |
| Overall Length (mm) | 169.9 |
| Capacity Range (in) | 0.086" - 1.02" |
| Capacity Range (mm) | 2.2 - 26mm |
| Type | Taper Shank Collet Chuck |
| Collet Series | ER40 |
| Gage Length-Face Contact (in) | 4.72 |
| Material | 8620 Steel |