
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/16 Inch Diameter Endmill, 3/16 Shank, 4 flutes, 1-1/4 Length of Cut, Carbide, Bright Finish, HA Shank, 3 Overall Length, 30° Helix Angle, 0.002 chamfer
- Item Code: 3151-4.76
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The Uni-Pro line of carbide end mills is an economical general purpose style end mill. Available in various lengths, fractional and metric diameters and bright finished, FIREX® and Super-A™ (AlTiN) coated standards from stock. Guhring has the styles and sizes to meet your everyday milling needs.
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut | 1-1/4 |
|---|---|
| Series | 3151 |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length (mm) | 76.2 |
| Coating | Bright |
| Helix Angle | 30° |
| Metric Diameter | 4.76 mm |
| Shank Dia (decimal) | 0.1875 |
| Fractional Diameter | 3/16" |
| Shank Dia | 3/16 |
| Shank Diameter (mm) | 4.763 |
| Brand | Guhring |
| Chamfer Metric | 0.05 mm |
| Overall Length | 3 |
| Chamfer Decimal | 0.0020" |
| Overall Length (decimal) | 3.0000 |
| Shank Type | HA |
| Decimal Inch (dia) | 0.1875 |
| Number of Flutes | 4 |
| Coolant | without |