
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/32 Inch Diameter Endmill, 3/16 Shank, 4 flutes, 1/2 Length of Cut, Carbide, FIREX Coated, HA Shank, 2 Overall Length, 30° Helix Angle, 0.002 chamfer
- Item Code: 3153-3.970
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The Uni-Pro line of carbide end mills is an economical general purpose style end mill. Available in various lengths, fractional and metric diameters and bright finished, FIREX® and Super-A™ (AlTiN) coated standards from stock. Guhring has the styles and sizes to meet your everyday milling needs.
Tech Specs
Back To Top| Decimal Inch (dia) | 0.1563 |
|---|---|
| Length of Cut | 1/2 |
| Shank Dia (decimal) | 0.1875 |
| Shank Type | HA |
| Coating | FIREX |
| Fractional Diameter | 5/32" |
| Helix Angle | 30° |
| Chamfer Decimal | 0.0020" |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 4 |
| Chamfer Metric | 0.05 mm |
| Series | 3153 |
| Brand | Guhring |
| Shank Dia | 3/16 |
| Overall Length (decimal) | 2 |
| Overall Length (mm) | 50.8 |
| Shank Diameter (mm) | 4.763 |
| Metric Diameter | 3.97 mm |
| Overall Length | 2 |