
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-2 Inch/25.4-50.8mm, .00005 Inch/0.001mm IP65 Uni-Mike Digimatic Interchangeable Anvil Micrometer
- Item Code: 317-352-30
- Brand: Mitutoyo
- Unit Size: 1
Description
With SPC Data Output, Friction Thimble, Flat and Rod Anvils Included
Features
Back To Top- Supplied with Flat anvil and Rod anvil.
- With special Disk Anvils. Can be used as a height micrometer. The disks have lapped, mirror surface.
- Measures tubing thickness, shoulder- edge, riviet head height, etc.
Tech Specs
Back To Top| Case Part Number | 04MZA198 |
|---|---|
| Primary Measuring Range Upper - Inch | 2 In |
| Range | 1 - 2 In /25.4 - 50.8mm |
| Accuracy | ±.0002 In |
| Case Material | Plastic Case |
| Spindle Face | Flat |
| Data Output Cable - 80 inch | 05CZA663 |
| Individual or Set | Individual |
| Resolution or Graduation | .00005 In |
| Spindle Lock | N |
| Finish | Enamel |
| Mechanical or Digital | Digimatic |
| Primary Measuring Range Upper - Metric | 50.8mm |
| Clutch | Friction Thimble |
| Contact Point Flatness | .000024 In |
| Data Output Cable - 40 inch | 05CZA662 |
| Secondary (Inside Diameter) Contact Point Material | Hardened Steel |
| Brand | Mitutoyo |
| Primary (Outside Diameter) Contact Point Material | Carbide |
| Primary Measuring Range Lower - Inch | 1 In |
| Data Output | Y |
| Primary Measuring Range Lower - Metric | 25.4mm |
| Contact Point Diameter | 6.35mm |
| Thimble Diameter Measurement | 18mm |