
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
11/32 Inch Diameter, Taper Length Drill, 2 flutes, HSCO, Steam Oxide Coated, Straight Shank, 118° Point, Right Hand Cut
- Item Code: 317-8.73
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Type N refers to the flute design of the drill. The Type N HSS / HSCO drill is a general-purpose design recommend for economical drilling of a wide range of materials. Guhring offers Type N HSS / HSCO drills, stub, jobbers and extra length from stock, bright finished or with TiN coating.
Tech Specs
Back To Top| Brand | Guhring |
|---|---|
| Material | Cobalt |
| Point Angle | 118° |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Coolant | without |
| Decimal Size | 0.3437" |
| Length of Cut (mm) | 101.905 |
| Overall Length Metric | 175.00 mm |
| Drilling Depth | Taper Length |
| Metric Size | 8.73 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Series | 317 |
| Flute Length (mm) | 115 |
| Shank Diameter (mm) | 8.73 |
| Shank Type | Straight |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Fractional Size | 11/32" |