
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7/16 Inch Diameter Endmill, 7/16 Shank, 3 flutes, 1 Length of Cut, Carbide, FIREX Coated, HA Shank, 2-3/4 Overall Length, 45° Helix Angle, 0.0059 chamfer
- Item Code: 3173-11.110
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The Aero-Tech three-flute design has been developed for cost efficient machining of general steels, stainless steel, high alloyed steels as well as titanium and nickel alloys. All Aero-Tech end mills have micro corner protection for extended tool life. Available in FIREX® coated or bright finished as stocked standards.
Features
Back To Top- Reduced wear
- High feed rates available
- Optimal chip evacuation
- Can be applied for roughing or finishing
Tech Specs
Back To Top| Number of Flutes | 3 |
|---|---|
| Overall Length (mm) | 69.85 |
| Fractional Diameter | 7/16" |
| Series | 3173 |
| Shank Type | HA |
| Brand | Guhring |
| Overall Length (decimal) | 2.75 |
| Shank Dia | 7/16 |
| Chamfer Metric | 0.15 mm |
| Helix Angle | 45° |
| Shank Dia (decimal) | 0.4375 |
| Decimal Inch (dia) | 0.4375 |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 11.11 mm |
| Overall Length | 2-3/4 |
| Length of Cut | 1 |
| Shank Diameter (mm) | 11.113 |
| Coating | FIREX |
| Chamfer Decimal | 0.0059" |