
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/4 Inch Diameter Endmill, 3/4 Shank, 3 flutes, 1-1/2 Length of Cut, Carbide, FIREX Coated, HA Shank, 4 Overall Length, 45° Helix Angle, 0.0059 chamfer
- Item Code: 3173-19.050
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The Aero-Tech three-flute design has been developed for cost efficient machining of general steels, stainless steel, high alloyed steels as well as titanium and nickel alloys. All Aero-Tech end mills have micro corner protection for extended tool life. Available in FIREX® coated or bright finished as stocked standards.
Features
Back To Top- Reduced wear
- High feed rates available
- Optimal chip evacuation
- Can be applied for roughing or finishing
Tech Specs
Back To Top| Coating | FIREX |
|---|---|
| Brand | Guhring |
| Chamfer Metric | 0.15 mm |
| Metric Diameter | 19.05 mm |
| Fractional Diameter | 3/4" |
| Overall Length | 4 |
| Shank Type | HA |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length (decimal) | 4 |
| Overall Length (mm) | 101.6 |
| Shank Dia (decimal) | 0.7500 |
| Chamfer Decimal | 0.0059" |
| Helix Angle | 45° |
| Length of Cut | 1-1/2 |
| Shank Diameter (mm) | 19.05 |
| Decimal Inch (dia) | 0.7500 |
| Number of Flutes | 3 |
| Series | 3173 |
| Shank Dia | 3/4 |