
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4 Inch Diameter Endmill, 1/4 Shank, 2 flutes, 3/4 Length of Cut, Carbide, HA Shank, 2-1/2 Overall Length, 45° Helix Angle, 0.002 chamfer
- Item Code: 3174-6.350
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Alumi-tech carbide end mills are designed specifically for milling aluminum and aluminum alloys. Suitable for slot and roughing applications, these tools are available in two and three flute designs, solid and coolant fed. Bright finished and Super-A™ coated standard product is available from stock.
Features
Back To Top- Radius geometry with continuous helix-radius-correction
- Reduced neck ground for collision reduction
Tech Specs
Back To Top| Chamfer Decimal | 0.0020" |
|---|---|
| Overall Length (decimal) | 2.5 |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Shank Dia | 1/4 |
| Length of Cut | 3/4 |
| Overall Length | 2-1/2 |
| Shank Dia (decimal) | 0.2500 |
| Brand | Guhring |
| Chamfer Metric | 0.05 mm |
| Overall Length (mm) | 63.5 |
| Series | 3174 |
| Fractional Diameter | 1/4" |
| Helix Angle | 45° |
| Metric Diameter | 6.35 mm |
| Decimal Inch (dia) | 0.2500 |
| Shank Diameter (mm) | 6.35 |
| Shank Type | HA |