
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 Inch Diameter Endmill, 1/2 Shank, 6 flutes, 2 Length of Cut, Carbide, FIREX Coated, HA Shank, 4-1/2 Overall Length, 45° Helix Angle, 0.0059 chamfer
- Item Code: 3181-12.70
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Finish-tech carbide end mills are available in two styles. The Finish-Tech 50 has a 45º helix angle with 6, 8 and 10 flute designs for materials up to 50 Rockwell HRC. The Finish-Tech 62 has a 55º helix angle with 6, and 8 flute designs for hardened materials up to 62 Rockwell HRC. Available bright finished and FIREX® coated in fractional and metric sizes from stock.
Features
Back To Top- Application up to 62 HRC
- Superior tool rigidity
- High contour accuracy of radii
- Excellent surface finish
Tech Specs
Back To Top| Overall Length | 4-1/2 |
|---|---|
| Overall Length (mm) | 114.3 |
| Series | 3181 |
| Shank Dia (decimal) | 0.5000 |
| Fractional Diameter | 1/2" |
| Length of Cut | 2 |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 12.70 mm |
| Coating | FIREX |
| Coolant | without |
| Number of Flutes | 6 |
| Brand | Guhring |
| Chamfer Metric | 0.15 mm |
| Decimal Inch (dia) | 0.5000 |
| Helix Angle | 45° |
| Overall Length (decimal) | 4.5000 |
| Chamfer Decimal | 0.0059" |
| Shank Dia | 1/2 |
| Shank Diameter (mm) | 12.7 |
| Shank Type | HA |