
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/4 Inch Diameter Endmill, 3/4 Shank, 8 flutes, 1-1/2 Length of Cut, Carbide, nano-Si Coated, HA Shank, 4 Overall Length, 55° Helix Angle, 0.0059 chamfer
- Item Code: 3182-19.050
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Finish-tech carbide end mills are available in two styles. The Finish-Tech 50 has a 45º helix angle with 6, 8 and 10 flute designs for materials up to 50 Rockwell HRC. The Finish-Tech 62 has a 55º helix angle with 6, and 8 flute designs for hardened materials up to 62 Rockwell HRC. Available bright finished and FIREX® coated in fractional and metric sizes from stock.
Features
Back To Top- Application up to 62 HRC
- Superior tool rigidity
- High contour accuracy of radii
- Excellent surface finish
Tech Specs
Back To Top| Series | 3182 |
|---|---|
| Brand | Guhring |
| Chamfer Metric | 0.15 mm |
| Decimal Inch (dia) | 0.7500 |
| Coating | Nano-Si |
| Number of Flutes | 8 |
| Overall Length (mm) | 101.6 |
| Fractional Diameter | 3/4" |
| Helix Angle | 55° |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length | 4 |
| Shank Type | HA |
| Shank Dia (decimal) | 0.7500 |
| Metric Diameter | 19.05 mm |
| Overall Length (decimal) | 4.0000 |
| Shank Dia | 3/4 |
| Coolant | without |
| Chamfer Decimal | 0.0059" |
| Length of Cut | 1-1/2 |
| Shank Diameter (mm) | 19.05 |